Régi dolgok, amik ma is működnek.
Egy igazi különlegesség ismertetésével folytatjuk sorozatunkat. Jack Dempsey Championship fighting - Explosive punching and agressive defense című könyvéből idézünk igazi, oldschool edzéstanácsokat, jóval a szteroidok és teljesítményfokozók előtti korszakból, amik kiállták az idők próbáját.
Jack Dempsey minden idők legnagyobb nehézsúlyú ökölvívó világbajnokai között van nyilvántartva. Ő volt az amerikai álom igazi megtestesítője, akinek a mérkőzései minden addigi rekordot megdöntöttek mind bevételben, mind fellépti díjazásban, mind nézőszámban. A közelmúlt nagyjai közül talán Mike Tysonnal a legkézenfekvőbb a párhuzam, bár Jack Dempsey önmagában is egy ikon, nem szükséges az összehasonlítgatás.
Éhező kisgyerekből, alkalmi munkásból és kocsmai verekedőből lett nehézsúlyú világbajnok, akinek a felesége az akkori egyik leghíresebb és legszebb hollywood-i szinésznő, Estelle Taylor lett. Kétségtelenül korának és az egész egyetemes sporttörténelemnek az egyik legmeghatározóbb személyisége volt. Nézzük meg most, hogy milyen edzéselveket követve vált a ring és az élet bajnokává.
Személyes kedvencem a kondicionálásról szóló rész. A mai korszak legelismertebb edzői ugyanezeket az elveket vallják vagy éppen kezdik újra felfedezni maguknak. Dempsey könyvét minden küzdősporttal foglalkozó szakembernek el kellene olvasnia. Jack Dempsey korában minden segédanyag nélkül bokszolták végig a maiaknál sokkal hosszabb és keményebb bajnoki mérkőzéseket, sokkal nagyobb tempóban, mint manapság. A biztonsági bunyóról nem is hallottak. "Ölj meg vagy én öllek meg!" mentalitással mentek ki minden menetre. Ehhez természetesen alapos felkészülés kellett.
Lássuk mit mondott erről Jack Dempsey:
"Sok gyakorlat fejleszti a kondíciót, míg mások a sebességet növelik, mégis egyetlen aktivitás van, ami mindkettőt egyformán fejleszti és ez a sparring. Nem helyettesíthető semmi mással. Gyakran kell sparringolnod, olyan gyakran, amennyire csak lehet. A sparring nemcsak a technikádat fejleszti, de kondicionálja is a testedet a harcra, úgy, hogy az izmaidat arra kényszeríti, hogy alkalmazkodjon az erőszakos, megtört mozdulatokhoz, ami csak a bunyóra jellemző és ami megkülönbözteti minden más sporttevékenységtől. Egy kezdőnek a sparring a legfontosabb eszköz a kondíció fejlesztéséhez."
Az árnyékbokszot is nagy becsben tartotta. Többek között ezt írta róla a könyvében:
"Az árnyékboksz a sorban következő második legjobb módszer az állóképesség fejlesztéséhez és a technika csiszolásra. Úgy lehetne legegyszerűbben leírni, hogy küzdelem egy elképzelt ellenfél ellen. Különlegesen alkalmas a lábmunkánk javítására. Míg a profik többsége kesztyű nélkül árnyékol, addig a kezdők minden esetben viseljenek kesztyűt ennél a gyakorlatnál. A többlet súly növeli az állóképességet és kitartást. Ahogy árnyékolsz, menj végig ugyanazokon a támadó és védekező mozdulatokon, mint a sparringnál. Hogy a legtöbbet hozd ki a dologból, teljes sebességgel harcolj az elképzelt ellenfeled ellen. Túl sok bunyós lógja el ezt a melót."
A nehéz zsák is fontos szerepet kapott a felkészülésében.11 éves korától gyakorolt ezzel az eszközzel, amit eleinte saját maga készített:
"A nehéz zsák ütése a következő gyakorlat, ami erőt, állóképességet és technikai edzést tesz lehetővé... A nehéz zsákon való munka felépíti és megdolgoztatja az összes ütésben részt vevő izmot. A mellkasod, a vállaid és a karjaid megerősödnek és messziről megkülönböztethetővé válsz a többi átlagos pacáktól."
A futást és az ugrálókötelet is méltatta. Érdekes módon már abban az korban is tudták, hogy a hosszútávfutás önmagában mennyire felesleges a bunyóhoz. Először nézzük Dempsey véleményét a futóedzésekről:
"A futás erősíti a lábat és fejleszti az állóképességet, mindemellett súlyvesztéshez is kiváló... Miután beleerősödtél a futásba és megszokta a lábad a terhelést, variáld a futóedzéseidet 100 yardos sprintekkel, majd válts kocogásra, árnyékbokszolj kicsit, majd kezdd újra a sprintet stb, stb.."
És az ugrálókötél:
"Ha ugrálókötelezel, egyszerre sose ugrálj mindkét lábadon, és ne is úgy, mint az iskoláslányok. Egyik lábadról a másikra ugorj. Először zavaros lesz, de hamar beleszoksz és a könnyedségeddel meg fogod lepni magadat és a barátaidat is. Hogy érdekessé tedd az ugrálást, megtanulhatod hátrafelé is hajtani és egy felugrásból kétszer megpörgetni a kötelet. Nagyon élvezetes lehet a kötéllel való munka. Gyakorolhatod közben a lábmunkát és akár még táncolhatsz is, miközben folyamatosan pörgeted a kötelet. Természetesen az edzőteremben ugrálókötelezz vagy ott, ahol az edzéseidet végzed. Legálabb két menetet ugrálj minden edzésen."
A továbbiakban a testsúlyos gyakorlatok fontosságát, a középrész és a nyak edzését és a kezek megerősítését tárgyalja.
Röviden összefoglalva tehát, Jack Dempsey erősen hitt abban, hogy a sportágspecifikus képességfejlesztést az adott sporton keresztül kell megvalósítanunk a legjobb eredmények érdekében. A kiegészítő edzésmunkába építette bele a futást, az ugrálókötelezést és a testsúlyos erőgyakorlatokat. Nem meglepő módon manapság is rengeteg edző követ hasonló megközelítést az edzéseiken.
Sajnos erről nem lehet eleget publikálni. A küzdősport edzők nem írnak cikkeket. A fitness magazinok és az ingyenes jutúbvideók nem adnak megfelelő tájékoztatást még alapszinten sem, sőt a tapasztalatlanabb olvasók körében inkább csak növelik a zavarodottságot az egymásnak ellentmondó információikkal. Vannak kiváló erő és kondicionáló edző szakemberek, akik nagyon jó cikkeket írnak és a saját területükön tényleg nagyon jók, de a küzdősportokhoz semmi közük sincs és az egyetlen tevékenységük maga az edzés. Az ilyen publikációk érdekesek lehetnek, de igyekezzünk mindig megfelelő kritikával olvasni őket.
A testépítés, a Crossfit és az erőemelés nagyon jó sportok, de a küzdősporthoz nem sok közük van önmagában. A szakmai munkánk rovására nem mehet a kiegészítő edzésünk, ezt már Jack Dempsey is tudta az első világháború idején. És ismétlem, mindezt a szteroidok és a teljesítményfokozók előtti időkben.
Természetesen nem kell Dempsey minden szavával egyetértenünk, de ahogy Bruce Lee is mondta anno híresen: "Szivd magadba azt, ami hasznos, dobd ki azt, ami nem és add hozzá azt, amit csak egyedül te tudsz!"
A könyv teljes egészében ingyenesen olvasható a legnagyobb könyvmegosztó oldalon, eredeti angol nyelven.
írta: Bronson
• TDMG ⚡ OTG •Gurulás felsőfokon: az OnTheGround profi jiu-jitsu sorozat hivatalos pólója csak rád vár. Ott figyel a...
Posted by TDMG on Thursday, July 30, 2015
Utolsó kommentek